Victoria Olszewska

Victoria Olszewska o sobie

Do Szarży trafiłam w sierpniu 2017 roku. Wtedy debiutowałam w roli wachmistrza. Pracowałam twardo nieważne rano, popołudnie czy nocki. Wystarczyło do mnie napisać, a już byłam gotowa do pracy. Nawet jak była potrzebna pomoc wachty w naszej bazie letniej w Łynie. Na następny dzień już jechałam na miejsce, aby kopytnym dać sianko czy owies. Dla mnie nie liczyła się tylko jazda. Spędzanie czasu z końmi napawa mnie radością nie do opisania. Od tego czasu po dziś dzień w moim sercu zagościły trzy kobyłki Ermina, Tajemnica i Heroina.

Wachtowałam do czerwca 2018 roku. Przez moje zamiłowanie do skoków i chęć rozwijania się sportowo opuściłam Szarżę na 3 lata. Jednak mimo wszystko co roku jeździłam do Łyny na obozy jako wachta. Przez ten czas sporo się zmieniło. Zaczęłam aktywnie brać udział w zawodach w skokach przez przeszkody, czasem nawet w ujeżdżeniu. Poszerzałam swoją wiedzę oraz zyskałam dwóch towarzyszy — Welcome HL i Ikara M.

We wrześniu 2021 roku wróciłam do Szarży dzięki Marcie Urbańskiej, która zaproponowała mi dyżur jako instruktor. Więc długo nie zastanawiając się, spakowałam manatki do samochodu, konie do przyczepy i ruszyłam w nową wspaniałą przygodę!

W pracy z koniem kieruję się mową ciała, psychiką, biomechaniką oraz zrozumieniem ich “języka”. Sama pracowałam w stajni hodowlanej przy pracy z młodymi końmi czy ogierami. Zdobywam wiedzę na temat ziołolecznictwa. Dla mnie różnorodność pracy z końmi jest ważna. Dlatego sama jeżdżę na oklep, na halterze czy na cordeo. Abyśmy tworzyli zgrany zespół, muszę mu zaufać. Tereny, parkury, czworoboki, jak również praca z ziemi to moje życie i to, co kocham robić.

Przyszłym jeźdźcom staram się przekazać, że koń i praca z nim to nie jest godzina treningu, to są lata współpracy, poświęcenia i przede wszystkim miłości do tych stworzeń. Na treningach pracujemy nad rozluźnieniem, zrozumieniem konia oraz dosiadem. Dla mnie bardzo ważne jest to, aby nauczyć moich jeźdźców pracy od dosiadu, oraz że da się porozumieć z koniem bez słów.

Victoria Olszewska 🐴